Sadská - Kostelní Lhota - Písková Lhota - Poděbrady
Lhotecká cyklostezka Lhotecká cyklostezka

Cyklistům na Nymbursku slouží první část Lhotecké cyklostezky

srpen 2012 | Michal Trnka | Rozhlas Region
cyklostezka K desítkám kilometrů cyklostezek na Nymbursku přibyla další nová trasa.

Svému účelu po pěti letech příprav začala oficiálně sloužit takzvaná Lhotecká cyklostezka. Ta zatím spojuje Kostelní a Pískovou Lhotu. Příští rok by se měla dočkat dalšího prodloužení. Cyklisté jsou ale už teď rádi, že mohli frekventovanou silnici vyměnit za příjemnou stezku, na které žádná auta nepotkají.

Nymbursko bývá díky příhodnému terénu stále častěji označováno jako region cyklistů. Na kolo s oblibou usedá také paní Lenka, která bydlí v Kostelní Lhotě. Doteď musela do nedaleké Pískové Lhoty jezdit po frekventované silnici spojující Poděbrady s Prahou. To moc příjemné nebylo. Třeba letos na jaře tady napočítali za jediný den více než 1000 kamionů, které projely přes Kostelní Lhotu. Necelou dva kilometry dlouhou Lhoteckou cyklostezku proto Lenka pochopitelně vítá. Cyklostezka vede v rovinaté krajině a lávkami překonává dva potoky. Její stavba trvala zhruba tři čtvrtě roku a stála přes 14 milionů korun. Většina peněz dorazila do regionu jako evropská dotace.

Zajímavostí je, že cyklostezka není asfaltová, ale její povrch tvoří beton. Stavbyvedoucí David Špáta je přesvědčený, že právě beton je kvalitnější a déle vydrží.

Už příští rok by mohla být Lhotecká cyklostezka ještě o zhruba kilometr a půl delší. Počítá se totiž s jejím prodloužením až do Sadské. Tady jsou předběžné náklady spočítány na závratných 37 milionů korun. Obcím se ale už i v tomto případě podařilo dosáhnout na evropské peníze a teď hledají firmu, která další úsek cyklostezky postaví.
Sponzoři projektu