Sadská - Kostelní Lhota - Písková Lhota - Poděbrady
Lhotecká cyklostezka Lhotecká cyklostezka

Cyklo propojení měst a obcí Nymburska míří do Sadské

leden 2013 | Olga Havránková | Nymburský deník
cyklostezka Na kole z Poděbrad až k sadskému jezeru bezpečně po cyklostezce by se sportovci mohli vypravit už letos. Pokud vše klapne, dokončí Sadská poslední úsek z Kostelní Lhoty k sadskému jezeru.

Největší investiční akce Sadské, druhá etapa cyklostezky Kostelní Lhota – Sadská je před výběrovým řízením na dodavatele. Stavba bude unikátní tím, že přemostí místní potok a ještě železniční trať, přes níž povede lávka.

„Projekt se připravuje už šest let, loni jsem intenzivně pracovala na přípravách, které mají letos vyústit v realizaci. Celkem má stavba stát šestatřicet milionů včetně daně z přidané hodnoty," sdělila starostka Sadské Cecilie Pajkrtová a upřesnila, že 29 milionů poskytne Úřad regionální rady prostřednictvím regionálního operačního programu a zbytek je společná investice Sadské a Kostelní Lhoty. Partnerské financování zohledňuje délku cyklostezky na jednotlivých katastrech, Sadská tak platí 74 procent.

Pokud se nikdo proti výsledku výběrového řízení neodvolá, mohl by být dodavatel znám do konce dubna 2013. „To nedokáži odhadnout, ale bez odvolání může stavba začít během května," vidí průběh Pajkrtová, podle níž by samotná stavba měla mít hladký průběh.

Kromě samotné stezky budou zřejmě zvlášť dodány dvě mostní konstrukce a veřejné osvětlení. To má být především v méně bezpečných úsecích, jako je lávka. „Cyklostezka povede převážně polem podél silnice, nikoliv lesem, proto nám v regionálním operačním programu neuznali osvětlení jako uznatelný výdaj," vysvětlila starostka Sadské a dodala, že jsou připraveni s rezervou v rozpočtu právě na osvětlení stezky, nebo alespoň položení kabelů podél celé trasy a následné doplnění lamp.

Sadská cyklostezku doplní ještě o odpočívadlo a v plánu je několik laviček a odpadkových košů pro zastavení a občerstvení výletníků. O pořádek na stezce by se měli snažit samozřejmě samotní její uživatelé, k úklidu se podle starostky Sadské zavázala také místní Správa a údržba majetku města.Osvětlení cyklostezky má být napojené na stávající veřejné osvětlení a energii budou šetřit úsporné žárovky.

Reálně by stezka mohla být postavena do konce listopadu, oficiálně se počítá s dokončením na jaře 2014. Slavnostně tak otevřou cyklostezku, kterou připravovali starostové zainteresovaných obcí šest let, museli postupně vyřešit majetkové poměry na pozemcích a vyhlášení výběrového řízení zdržely také přípravy dokumentace, která je podle nové vyhlášky složitější.

„My se ale nevzdáváme a projekt cyklostezky považuji za smysluplný především kvůli bezpečnosti cyklistů podél frekventované trasy. Letos jsme se tak nejvíce zaměřili na cyklisty, jde o největší investiční akci letošního roku," shrnula Cecilie Pajkrtová.
Sponzoři projektu