Sadská - Kostelní Lhota - Písková Lhota - Poděbrady
Lhotecká cyklostezka Lhotecká cyklostezka

A další trasy pro cyklisty jsou v plánu

3.6.2008 | Nymburský deník
cyklostezka Cyklisté mohou vyrážet na výlety po desítkách kilometrů tras určených speciálně pro bicykly. Další nové se radnice chystají stavět. Zoufat nemusí ani ti, co jízdní kolo nevlastní. Například v železniční stanici v Lysé nad Labem zájemcům kola vypůjčí. K dispozici tu mají dokonce i dvojkolo. Pak si stačí už jen vybrat směr.

Nejvíce frekventovanou stezkou pro cyklisty je asi stezka mezi Nymburkem a Poděbrady. Ta vede po obou březích řeky Labe a je v Poděbradech propojena lávkou. V opačněm směru na Lysou nad Labem končí Labská cyklostezka u domů na Labské terase. Už brzy by se však mohla dočkat pokračování. Od stavebního úřadu dostala totiž zelenou.

Cyklostezka má vést Drahelicemi až na konec katastrálního území Nymburka, to je do míst, kde je na druhém břehu řeky k vidění statek Komárno. Projekt je prý připraven k žádosti o čerpání peněz z grantů. „Rádi bychom se přihlásili do podzimního kola. Musíme však upřesnit jedno místo vedení cyklostezky kolem drahelických doků,“ dodal místostarosta Miloš Petera. Pokud by radnice grant získala, mohla by stavba cyklostezky začít ještě letos. Další cyklostezka má v brzké době přibýt na trase Písková Lhota - Kostelní Lhota - Sadská. Sadská radnice získala formou dotace 340 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace. „Ta má být hotova do konce června. Samotná cyklostezka pak vznikne do dvou let,“ řekla Nymburskému deníku starostka Cecilie Pajkrtová.

Tím však plány sadské radnice na stavbu cyklotras nekončí. Další by mohla v budoucnu spojit Sadskou s Třebestovicemi.

Poděbrady zašly dokonce ještě dál. Ještě letos totiž chtějí začít s budováním speciálních pruhů pro cyklisty přímo ve městě, a to ve Fügnerově a Jiráskově ulici. Z fondů EU na to dostaly 25,5 milionů korun. Začne se tak rýsovat soustava městských cyklostezek.

Zatím v plenkách jsou další dva projekty. Jedna z nejdelších cyklostezek by měla vzniknout podél řeky Jizery a dotýkala by se severního okraje Nymburska. Další nápad vznikl na radnici v Lysé. Budoucí cyklostezka by měla spojovat zámecké parky v Lysé, Brandýse nad Labem a Benátkách nad Jizerou.

Sponzoři projektu